wfp - startup world food programme

Dříve pomáhali jen misionáři, před pár lety celosvětové sbírky a dnes se přidávají startupy, které dokáží snížit hlad a bídu. Jak to?

Odpověď je kouzelně jednoduchá a prostá.

Spojme západní technologie (satelit, umělou inteligenci, sdílenou ekonomiku) a rozvojový svět. Tím dostaneme řešení pro hladové rybáře v Indii, chudé farmáře v Nepálu nebo tajfunem postižené Filipínce.

Představím vám několik konkrétních příkladů startupů, které jsem měl možnost poznat během pár dní, kdy jsem pracoval jako Google Mentor v akcelerátoru OSN – World Food Programme.

wfp startups- startup world food programme

wfp startups- startup world food programme

1. Na ryby se satelitem

 

wfp Fish - startup world food programme

wfp Fish – startup world food programme

V oceánech je obrovské množství ryb, které dokáží nasytit celou planetu, ale jen 1,75 % je vyloveno. Velké rybářské společnosti se prohánějí oceánem ve velkém. Ale malý rybář loví po staletí stejně a spoléhá se na intuici. Bohužel ryby u pobřeží jsou jediným zdrojem obživy a přežít je obtížnější než kdy jindy.
Řešení přináší startup „Fish-Numer8“, který ze satelitních snímků použitím umělé inteligence poskytuje data o pohybu ryb. Malé rybářské čluny jsou pak přes mobilní telefon navedena k těmto rybám.

2. Jako Uber, ale pro traktory

wfp hello-tractor - startup world food programme

wfp hello-tractor – startup world food programme

Mít vlastní traktor je fakt drahé. V Africe, Indii ale i jinde na světě malí farmáři potřebují své políčko obdělávat a sklízet úrodu. Problém je ale v tom, že v jejich podmínkách najít „traktoristu“ a sladit jeho kalendář s potřebami farmářů je v podstatě nemožné. Startup Hello Tractor má krásné řešení, které známe ze sdílené ekonomiky. Farmář v Nigérii či Keni, když potřebuje traktor, v aplikaci o něho požádá, a algoritmus pro „traktoristu“ sestaví plán práce. Krásná je i možnost budoucí expanze – půjčení nářadí, kombajnů, zpracování.

3. Dostupná Hydroponie kdykoliv a kdekoliv

wfp H2GROW - startup world food programme

wfp H2GROW – startup world food programme

Futuristické pěstování potravin v podzemí či na Marsu známe všichni a je pekelně drahé.
Startup H2GROW má ale jednoduché řešení i pro uprchlíky, kteří musí přežívat na suché poušti . Většinou jsou to lidé bez zemědělských zkušeností. A právě jim nabízí „balíček“ který obsahuje návod, jak z dostupných materiálů (obaly od potravin, pet-láhev, igelit) si postavit „hydroponickou zahrádku“. V balíčku jsou i první semínka a kontakty na komunitu ostatních „farmářů“.

4. Úvěr pro farmáře díky umělé inteligenci

wfp Crep Credit - startup world food programme

wfp Crep Credit – startup world food programme

V Pákistánu je 2.000.000 malo-farmářů, kteří potřebují 1000 dolarů na nákup, pěstování a následné zpracování plodin. Pouze 7 % z nich ale dostane tento mikroúvěr. Zbytek prostě nemá co jíst a žádá o humanitární pomoc.
Startup Crop Credir našel pěkné řešení. Pomocí satelitů zjistí bonitu pozemku a farmáři pomocí fotek dodají aktuální stav plodin. Díky analýze umělou inteligencí, vzrostl v prvním roce počet úvěrovaných farmářů na 23 %. 460.000 rodin mohlo přežít. A co je neuvěřitelné – i banka jsou spokojené. Má půl milionu nových klientů. Startup teď připravuje expanzi do Nepálu.

 

5. Semínka v igelitu pro období dešťů

wfp BOLAVEN - startup world food programme

wfp BOLAVEN – startup world food programme

Sklizeň v Laosu probíhá 2x ročně. Problém je v tom, že během 4 měsíců v období dešťů se zničí 93% uskladněných semen (vlhkost, plíseň, hlodavci).

Startup BOLAVEN spouští pilotní program, kdy ve vesnici najde ambasadora. Ten prodává speciálně vyrobené pytle na obilí, zajišťuje školení farmářů a pomáhá s dalšími farmářskými radami. Očekávané ztráty: pouze 7% semen.

6. Humanitární pomoc řízená počítačem

wfp ALIA - startup world food programmeZa 100 dní prolétne přes Filipíny další hurikán a svět bude řešit humanitární pomoc. Peníze, voda, potraviny. Ale jak ji efektivně distribuovat? Kam přesně má putovat?
Startup ALIA má v plánu sbírat informace o aktuální situaci v jednotlivých místech a navíc pomocí dronů a satelitů monitorovat terén z globálního pohledu. Pak přesně ví, který dům ve městě či vesnici spadl, který most je pod vodou, kde panuje požár nebo jak putuje záplavová vlna.

 

 

 

Misionáři a sbírky jsou potřebné. A vždy budou.

Co je ale úžasné, že nové technologie, nápady a odhodlání startupů dokáže lidem vrátit to nejcennější „lidskou svobodu“. Rybářům ukazují kde lovit, farmářům dostupnost financování, zemědělcům ochranu plodin … lidem práci a bezpečí.

A víte, co je nejlepší?

Když „klasické“ startupy nebudou chtít bohatství jen pro sebe, získat investory a užívat si miliony. Jak je vidět na příkladech, stačí začít s tím, že výsledný produkt bude „social“, že chce dělat dobro, chce pomáhat ostatním lidem. A navíc – všichni na tom mohou vydělat. Lidé, startupy i investoři.

Chcete uspět se svým startupem?
Přidejte do něj sociální rozměr.


Video ze závěrečného představování projektů je na FB WFP.

 

Autor:
Martin Krček působí jako Google mentor & Voice bot designer, i jako lektor pro Google User Group, Czechitas a World Food Programme. LinkedIn

0

You may also like

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *